Dobry sen to fundament codziennego funkcjonowania każdego z nas. To właśnie w tym czasie nasze ciało i umysł mogą się zregenerować oraz nabrać sił na kolejny dzień pełen wyzwań. Jednym z kluczowych czynników wpływających na jakość snu jest ustawienie łóżka w sypialni. Czy powinno stać pod oknem, czy raczej pod ścianą? Przeczytaj nasz artykuł – przedstawiamy w nim porady, które pomogą Ci stworzyć idealne miejsce do wypoczynku, regeneracji i odprężenia, nawet przy małym metrażu.

Jak powinno stać łóżko w sypialni według feng shui?

Jeżeli Twoje podejście do aranżacji wnętrz opiera się na równowadze i harmonii, zapewne nie jest Ci obce pojęcie feng shui. To wywodząca się ze starożytnych Chin praktyka planowania każdej, nawet małej przestrzeni, w taki sposób, aby umożliwić przepływ naturalnej energii. Choć skuteczność tego podejścia nie jest w żaden sposób udowodniona naukowo, feng shui ma na świecie wielu zwolenników, którzy stosują się do jego zasad dotyczących urządzania swojego mieszkania, np. ustawienia mebli względem okien.

Co feng shui mówi na temat tego, jak powinno stać łóżko w sypialni? Oto kilka zasad, wywodzących się z tego starożytnego podejścia.

  • Ustaw łoże według stron świata – tak, aby głowa była skierowana na północ, a nogi na południe. Pomoże Ci to w pełni naładować Twoje witalne moce oraz lepiej się wysypiać.
  • Zapewnij dostęp z trzech stron – choć bywa to problemem w małych pomieszczeniach, łóżko powinno stykać się tylko z jedną ścianą – w dodatku ważne jest, aby znajdowało się przy niej wezgłowie.
  • Jeżeli naprzeciwko drzwi znajduje się okno, pod żadnym pozorem nie ustawiaj łóżka pomiędzy nimi, ponieważ będzie to miało negatywny wpływ na Twoją energię po przebudzeniu.

W filozofii feng shui znaleźć można też inne wskazówki dotyczące wystroju i aranżacji sypialni – sugeruje się na przykład, żeby w tym pomieszczeniu było mało sprzętów elektronicznych, których światło lub szum mogłyby zaburzyć spokojną noc i przyczyniać się do problemów ze snem. Oprócz tego zaleca się zrezygnować z otwartych mebli, takich jak regały, a zamiast tego wstawić komody z szufladami lub szafki z drzwiami, aby ich zawartość nie była widoczna i nie rozpraszała osoby udającej się na wypoczynek. Należy także unikać luster, a dodatki dekoracyjne powinny być symetryczne i spełniać zasadę dualizmu, aby zachować równowagę yin i yang.

Aby nie zaburzać przepływu energii, według feng shui rama łóżka musi być drewniana, a nie metalowa. Oczywiście wszystkie porady i wskazówki wywodzące się z tej starożytnej, chińskiej filozofii możesz traktować z przymrużeniem oka – dla wielu osób są to cenne rady, ale nie oznacza to wcale, że stosowanie się do nich jest gwarancją dobrego snu i wypoczynku w sypialni. Wpływ na ustawienie mebli w pomieszczeniu ma przecież także jego rozmiar, dostępna przestrzeń i Twoje osobiste preferencje – najważniejsze, abyś urządził mieszkanie w sposób, który jest dla Ciebie najbardziej funkcjonalny i wygodny.

Łóżko pod oknem – tak czy nie?

Decydując się na ustawienie łóżka pod oknem, warto dokładnie rozważyć zarówno zalety, jak i wady tego rozwiązania. Wśród pozytywów wymienić można dostęp do naturalnego światła - docenią to osoby, które w ciągu dnia lubią wylegiwać się lub spędzać chwile z ulubioną książka w sypialni. Można w ten sposób stworzyć także wygodny punkt do obserwowania zachodów słońca lub gwiazd na nocnym niebie, jeżeli tylko warunki za szybą na to pozwalają.

Niestety sypialnia, w której łóżko stoi pod oknem, może mieć też swoje minusy - przede wszystkim jeśli chodzi o izolację cieplną i dźwiękową. Zdarza się, że nieprawidłowo zamontowane lub stare ramy okien przestają spełniać swoją rolę i przepuszczają do środka zimne powietrze i hałas z zewnątrz. Może to powodować duży dyskomfort, zwłaszcza w chłodniejszych miesiącach oraz jeśli mieszkanie znajduje się w małej odległości od ruchliwej ulicy.

Kolejną wadą jest utrudniony dostęp do parapetu, co stanie się problemem, jeśli zechcesz ustawić na nim na przykład rośliny, wymagające regularnego podlewania. Będzie to też mało wygodne, jeżeli planujesz powieszenie nad oknem firanek lub zasłon – szczególnie jeśli zależy Ci na lejących tkaninach sięgających podłogi.

Jeśli zależy Ci na tym, aby ustawić łóżko w sypialni pod oknem, upewnij się, że izolacja właściwie spełnia swoją rolę, w pokoju nie ma przeciągu i nie jest za głośno, a zamiast długich zasłon postaw na rolety. Takie rozwiązanie zapewni Ci maksymalny możliwy komfort i funkcjonalność.

Aranżacja małej sypialni

Jeżeli wprowadzasz się do niedużego mieszkania, prawdopodobnie czeka Cię wyzwanie - jak ustawić łóżko w małej sypialni? Może wydawać się to trudne, ale z odpowiednią strategią z pewnością uda Ci się stworzyć przytulną i funkcjonalną przestrzeń do wypoczynku. Przede wszystkim należy się zastanowić, jaka szerokość materaca jest Ci potrzebna. Czy będzie spała na nim jedna, czy dwie osoby? Może okazać się, że wcale nie potrzebujesz wielkiego łoża, żeby się wyspać i dzięki temu zaoszczędzisz sporo miejsca w pomieszczeniu.

W aranżacji małej sypialni ważna jest maksymalna optymalizacja przestrzeni. Zamiast ustawiać regały na podłodze, wybierz półki mocowane na ścianach. Świetnie sprawdzą się też meble z dodatkową funkcją przechowywania, takie jak łóżko z pojemnikiem pod stelażem czy szafki nocne z szufladami. Duże znaczenie ma również kolorystyka pomieszczenia – jasne barwy, takie jak biel, pastele i delikatne odcienie szarości, optycznie powiększą pokój i sprawią, że będzie wydawał się przestronniejszy. Unikaj ciemnych kolorów, grubych zasłon na oknach oraz "ciężkich' wzorów na ścianach – mogą zbyt przytłaczać małą sypialnię.

Praktyczne porady dotyczące dobrego snu

Wybór najlepszego miejsca na umieszczenie łóżka w sypialni to jeden z czynników, który może znacząco wpłynąć na Twoją wygodę i jakość snu. Poniżej przedstawiamy najważniejsze rady dotyczące tego tematu w pigułce. Co zrobić, żeby dobrze spać?

  • Unikaj ustawienia łoża bezpośrednio pod oknem, szczególnie jeżeli zza szyby słychać zgiełk uliczny, bądź widać wyraźnie latarnie. Najprawdopodobniej będzie Ci to zakłócało relaks i spokojny sen, a to bez wątpienia wpłynie negatywnie na Twoje samopoczucie w ciągu dnia. Jeżeli koniecznie musisz postawić mebel właśnie w tym miejscu, warto zainwestować w porządne rolety, które skutecznie zatrzymają napływ hałasu i światła z zewnątrz.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest wybór odpowiedniego materaca i poduszki, które dostosowane będą do Twoich indywidualnych potrzeb. Elementy te powinny zapewnić odpowiednie podparcie dla kręgosłupa oraz komfortową pozycję głowy i szyi. Pamiętaj także o regularnej wymianie pościeli i utrzymaniu sypialni w czystości, co wpłynie pozytywnie na Twoją higienę snu.
  • Nie zapominaj o odpowiednim oświetleniu wokół łóżka! Wieczorami zaleca się unikanie zbyt jasnego światła, które może utrudniać zasypianie. Wybierz żarówki o ciepłej, przyjemnej barwie - działają one relaksująco i pomagają organizmowi przygotować się do snu.
  • Stwórz rutynę, w której przerywasz korzystanie z elektroniki co najmniej godzinę przed planowaną godziną snu. Ekrany emitują światło niebieskie, które hamuje produkcję melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za regulację rytmu dobowego, dlatego im wcześniej wyłączysz elektronikę, tym lepiej. Zamiast przeglądania mediów społecznościowych lub oglądania filmów w łóżku, sięgnij po książkę lub czytnik e-booków.
  • Staraj się iść spać o stałej godzinie każdej nocy, nawet w weekendy. Ten sposób pomaga w regulacji cyklu snu i budzenia organizmu, dzięki czemu będziesz budzić się bardziej wypoczęty.

Dobrym pomysłem jest także przeznaczenie sypialni wyłącznie do wypoczynku. Jeżeli potrzebujesz w mieszkaniu np. miejsca do pracy zdalnej, najlepszym rozwiązaniem będzie ustawienie stanowiska koło okna w innym pomieszczeniu.

Wpływ ustawienia łóżka w sypialni na dobry sen

Podsumowując – właściwe ustawienie łóżka w sypialni, małej czy dużej, jest ważnym czynnikiem wpływającym na jakość snu. Zgodnie z zasadami feng shui oraz uwzględniając aspekty praktyczne, takie jak odległość od okna i rozstawienie innych mebli, możesz stworzyć idealne warunki do wypoczynku i regeneracji. Zadbanie o wybór odpowiedniego materaca i poduszek, unikanie źródeł hałasu oraz dostosowanie oświetlenia, z pewnością pomoże Ci wysypiać się lepiej. Powodzenia!