Wiele osób zajmujących się na co dzień biurowymi obowiązkami i spędzających większość czasu na siedząco narzeka na ból pleców i inne dolegliwości. Mogą one wynikać z niewłaściwego dopasowania mebli do sylwetki. Bardzo istotne są bowiem wysokość i wymiary biurka do pracy. Odpowiednie dobranie ich to nie tylko zapewnienie sobie komfortu, ale także może pomóc w rozwiązaniu problemów z bolącym kręgosłupem. W artykule odpowiadamy, dlaczego warto dopasować wysokość biurka do wzrostu i jak określić, które meble będą odpowiednim wyborem.

Wymiary biurka – dlaczego są takie ważne?

Wybór odpowiednich mebli do pracy nie zawsze jest tak prosty i oczywisty, jak mogłoby się wydawać. Muszą one bowiem być prawidłowo przystosowane do wzrostu i sylwetki użytkującej je osoby. Wysokość i wymiary biurka to czynniki, od których w dużej mierze zależy komfort podczas wykonywania obowiązków, zwłaszcza zajmujących wiele godzin. Jeśli na przykład blat będzie znajdował się zbyt nisko, to szybko zaczniesz się garbić, co przerodzi się następnie w ból pleców. Jeśli będzie on zbyt wysoko, to narazisz się na dolegliwości związane z nieustannym zadzieraniem głowy. 

Warto zatem sprawdzić, jakie wymiary mebli do pracy będą dla Ciebie idealne. To pozwoli Ci następnie zainwestować w wyposażenie o właściwej wielkości, co ułatwi z kolei wykonywanie codziennych obowiązków. Coraz więcej czasu spędzamy na siedząco, zatem konieczne jest przygotowanie jak najlepszych warunków, by uniknąć różnorodnych problemów zdrowotnych. Warto zatem wiedzieć, na jakiej wysokości biurko powinno się znajdować, biorąc pod uwagę własny wzrost.

Jak najlepiej dopasować wysokość biurka do wzrostu?

Aby wielkość blatu była odpowiednia, nie trzeba wybierać się do stacjonarnego sklepu. Jego gabaryty można bowiem określić bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że obliczysz, jaka jest optymalna wysokość biurka do Twojego wzrostu. W tym celu najpierw sprawdź, jakie wymiary ma model do pracy, który Ci się podoba. Możesz je znaleźć między innymi na stronie internetowej jego producenta. Jeśli na przykład blat znajduje się na poziomie nieco ponad siedemdziesięciu centymetrów, to będzie on idealny dla osób o średnim wzroście, na przykład osiągających do stu siedemdziesięciu centymetrów.

Jeśli nadal masz problem z określeniem tego, jaka wysokość biurka do pracy będzie idealna, to postaw na przykład na regulowane meble. Sprawdzają się one również w pokojach dziecięcych, ponieważ najmłodsi ciągle rosną i ich wzrost się zmienia. Jednak też i meble o uniwersalnych wymiarach będą odpowiednie w każdym przypadku, jeśli ich zakup będzie wcześniej przemyślany. Pamiętaj zatem, że im dłuższe ciało, tym wyżej musi się znajdować blat, a wraz z nim monitor, w który codziennie spoglądasz w czasie wykonywania obowiązków zawodowych.

Na jakiej wysokości powinno być Twoje biurko?

Przed zakupem mebli do domowego gabinetu przede wszystkim dokładnie określ swój wzrost. Jeśli nie przekracza on stu siedemdziesięciu centymetrów, to spokojnie wysokość biurka może osiągać około siedemdziesięciu centymetrów lub nieco więcej. Jeśli jednak mierzysz około stu osiemdziesięciu centymetrów, to rozważ mebel, którego blat będzie znajdował się na poziomie mniej więcej osiemdziesięciu centymetrów. Dzieci i niższe osoby z kolei powinny mieć meble o wysokości około 50 cm.

Większość osób, zastanawiając się, na jakiej wysokości biurko do pracy powinno mieć blat w ich przypadku, dojdzie do wniosku, że uniwersalne wymiary będą dla nich odpowiednie. Trochę więcej wysiłku w poszukiwania trzeba włożyć, jeśli odznaczasz się wzrostem znacznie niższym lub wyższym. Obecnie jednak na rynku dostępnych jest wiele propozycji mebli, zatem znalezienie odpowiedniego egzemplarza nie powinno stwarzać większych problemów.

Dopasuj odpowiednie krzesło do wysokości biurka

W przypadku kompletowania wyposażenia do biura czy innego miejsca pracy istotna jest nie tylko prawidłowa wysokość biurka do wzrostu, ale także dodatkowe meble, takie jak na przykład krzesła. One także powinny być dopasowane do sylwetki. Warto wybrać model z opcją regulowania wymiarów, przez co bez problemu dostosujesz je do poziomu blatu i swoich gabarytów. W ten sposób stworzysz wygodną i ergonomiczną przestrzeń, zwracając tym samym uwagę na prawidłową postawę ciała.

Wysokość biurka – zadbaj o postawę

Każdy chce spędzać czas w pracy w jak najbardziej komfortowy sposób. To właśnie dlatego wiele osób stawia na wygodne i ergonomiczne meble. Jednak warto pamiętać, że nie tylko te aspekty są istotne. Niezwykle ważna jest prawidłowa postawa, o którą dbasz także szukając informacji na temat tego, jaka wysokość biurka do wzrostu będzie idealna. Przemyślany zakup mebli sprawi, że nie tylko siedzenie przy takim blacie będzie przyjemne, ale też nie będzie ono niosło ze sobą szkody dla Twojego ciała.

Niewygodne krzesło czy niewłaściwe wymiary biurka – to może przyczynić się do powstania takich dolegliwości jak ból pleców czy karku oraz problemy z kręgosłupem i nadgarstkami, które mogą Ci później towarzyszyć przez całe Twoje życie. Warto zatem zatroszczyć się o odpowiednie ułożenie ciała i nie doprowadzać do sytuacji, w której musi ono przez wiele godzin funkcjonować w niekorzystnych warunkach. Ból kręgosłupa czy inne problemy spowodowane złą wysokością mebli mogą też utrudniać Ci codzienne funkcjonowanie poza pracą, na przykład podczas wykonywania obowiązków domowych.

Szeroki wybór nowoczesnych, dopasowanych mebli od FurMeb24

Odpowiednio dobrana wysokość biurka do wzrostu to nie tylko zadbanie o wygodę, ale też troska o zdrowie i o własne ciało. Warto zatem poświęcić chwilę na wybór odpowiednich mebli i na stworzenie z ich pomocą ergonomicznego i odpowiedniego miejsca pracy. W ofercie FurMeb24 znajdziesz wiele biurek o optymalnych wymiarach, które z łatwością dopasujesz do swoich potrzeb. Wykonane są one z solidnych materiałów i wyprodukowane z dbałością o każdy szczegół. Są zatem inwestycją we własną sprawność oraz komfort i będą się sprawdzać przez długi czas, czy to w biurze, czy w domu.